סטייבל-קוין – מטבעות קריפטו יציבים

סטייבל-קוין הוא טוקן עם אפשרויות שימוש רחבות על בלוקצ'יין של מטבעות אחרים. מטרת הסטייבל-קוין היא לייצר מטבע דיגיטלי שלא משנה את מחירו. המטבעות היציבים מאפשר להשתמש בנוחות, בפרטיות ובאבטחה של טכנולוגית הקריפטו, תוך שמירה על היציבות והאמון של מטבע פיאט.

בד"כ סטייבל-קוין יוצמד למחיר הדולר ויהיה שווה דולר אמריקאי אחד. ביטקוין נוצר במטרה להיות נכס לאחסון ערך כמו זהב, אבל בגלל דעת קהל ורגולציה לא יעילה מחירו לא יציב ונדיף. כדי שנוכל להימנע מתנודתיות מחיר הביטקוין ומטבעות דיגיטליים אחרים אבל עדיין להשתמש בטכנולוגיה נוכל להשתמש בסטייבל-קוין אמין. קיימות שתי שיטות לגרום לסטייבל-קוין לשמור על מחירו: הראשונה היא גיבוי בכסף פיאט והשניה היא בעזרת אלגוריתם, חוזים חכמים.

סטייבל-קוין מגובה פיאט

סטייבל-קוין מגובה בכסף פיאט הוא הבטחה של יוצר המטבע היציב הדיגיטלי שעל כל דולר שניתן לו נקבל מטבע יציב אחד ולהפך. מטבעות כמו USDT ו-USDC הם הנפוצים ביותר בקטגוריה זו.קיימים גם מטבעות הצמודים למטבעות פיאט אחרים או לזהב. היתרון העיקרי במטבעות אלו הוא שהם נחשבים ליציבים מאוד, אך קיימים מספר חסרונות:

  • כסף הנשמר כגיבוי לא יכול ללכת לשום מקום. הוא חייב לשבת ולחכות עד שיפדו אותו בחזרה.
  • מישהו מהחברה עלול לגנוב את הכסף המגובה.
  • אין דרך לדעת בוודאות שכל מטבע דיגיטלי שהונפק באמת מגובה במטבע פיאט.

סטייבל-קוין אלגוריתמי

לעומתם, סטייבל-קוין אלגוריתמי הוא מטבע השומר על מחירו בעזרת שיווי משקל מול מטבע דיגיטלי אחר בעזרת חוזה חכם. מטבעות אלו ינטו לתנודתיות בגלל שמחיר המטבע הצמוד אליהם משנה את מחירו. כדי לשמור על מחיר הסטייבל-קוין הקוד משנה את כמות המטבע הדיגיטלי הצמוד. בעבר קמו כמה פרוטוקולים שהנפיקו מטבע דיגיטלי צמוד לסטייבלקוין שקרסו, בעיקר בגלל חוסר התועלת של המטבע הצמוד לסטייבל-קוין. חוסר התועלת והאמון במטבעות גרם לבריחה של כסף מושקע מהפרוטוקול והדבר גרם לקריסת מערכת כללית. 

UST מבית Terraform Labs צמוד למטבע הבסיס של הבלוקצ'יין – LUNA, ככה שרק במידה וכל המערכת האקולוגית הדיגיטלית של Terra קורסת הסטייבל-קוין יאבד את ערכו. 

בניגוד למטבע פיאט, לאובדן סטייבל-קוין אין ביטוח מהמדינה או הבנקים. כמו כן לא בטוח שהפרוטוקול שהבטיח הצלחה או ביטוח על המטבעות היציבים שלו יעמוד במילה שלו. מצד שני, קיימים פרוטוקולים כמו Curve או Anchor המציעים תשואה הרבה יותר גבוהה מהתשואה שמציע הבנק תמורת כסף פיאט.

איפה אפשר למצוא את המטבעות?

בורסאות למטבעות דיגיטליים כמו FTX Binance או Coinbase מציעים את רוב המטבעות היציבים, לרוב את אלו המגובים בפיאט. אפשר להרשם, לעבור אימות ולקנות אותם. דרך נוספת היא להעזר בבורסאות מבוזרות כמו Uniswap, Terraswap או Astroport כדי להחליף מטבעות דיגיטליים אחרים תמורת המטבעות היציבים. אפשר גם לקבל הלוואות דרך Anchor, Aave בתמורה לנעילת מטבעות דיגיטליים.

זכרו לוודא בעצמכם מהם היתרונות, החסרונות והנתונים היבשים של כל אחד מהפרוטוקולים והבורסאות. לכל פרוטוקול יש מסמך המסביר את הדרך בה הוא עובד, בנוסף לעובדה שהקוד פתוח ואפשר לקרוא אותו.

להדרכה והכוונה בניהול תזרים מזומנים למשפחות, עסקים וחברות
nadavsheer@gmail.com
או בפייסבוק

ארנקים קריפטוגרפיים

ארנק קריפטו הוא תוכנה או מערכת המאפשרת אחסון של מילות מפתח פרטיות וציבוריות. בעזרת מילות מפתח אלו המשתמש יכול לשלוח, לקבל ולהסתכל על הנכסים שלו.

קרא עוד »

שאלות מ-Quora: חלוקת כספים להשקעה

חוסך כל חודש באזור 7000 ש"ח, מתוך זה אני רוצה לחסוך לטווח בינוני (5-7 שנים) באפיק בסל מניות (500 וכדו') ו2000 מתוך זה למניות בודדות לטווח ארוך. א. מה הייתם עושים אחרת. ב. האם להשקיע את הסל מניות בקניית קרנות סל דרך בית השקעות או דרך קופת גמל?

קרא עוד »

כלכלה דיגיטלית

בחירת השקעה לא תחומה בניירות ערך, נדל"ן או אוצרות טבע. כל אלו מייצגים מוצרים או שירותים שמספקים ערך, וכמות הכסף שנכנס כתוצאה מאותם שירותים או מוצרים הוא מחיר הערכי של הנכס. והוא כולו טמון באמונה שלי כמקבל החלטה האם להאמין בערך הזה או לא.

קרא עוד »

ההיסטוריה של הערך

כידוע לנו, זמן שווה כסף. בבית הספר לימדו אותנו הרבה תכנים כדי שיהיה לנו ידע בסיסי רחב ונוכל לגלות תחום עניין להתמקד בו. מעולם לא

קרא עוד »

Donations

חינוך צריך להיות בחינם. אבל בינתיים שכר הדירה עוד לא :)