קריפטו למתחילים – כניסה חלקה לעולם המטבעות הדיגיטליים

לפני שנתחיל חשוב לי לציין שמטרת הכתבה הזו היא לא המלצה לקניית מטבעות דיגיטליים, ואני לא מרוויח שום דבר מאף אחד מהקישורים החיצוניים בכתבה הבאה. כל פעולה שתבחרו לבצע לאחר קריאת הכתבה היא באחריותכם הבלעדית. אני כאן כדי לעזור לכם ללמוד ולהגן על עצמכם מחוסר ידע בנושא שקשה לקבל בו מידע.

חוקי בסיס להגנת הצרכן

 • עולם הקריפטו מאוד מבולגן – האקרים, סקאמרים ובורסאות שנויות במחלוקת מציפים את הרשת. אם ברצונכם להכנס לעולם הקריפטו כדאי לשים לב ולהיות ערים לכל פעולה מצדכם או מצד האתרים מולם אתם עומדים.
 • אם תחזיקו במטבעות בצורה בטוחה תהיו הבנק של עצמכם. לעומת זאת אין כזה דבר ביטול תנועות או ביטוח כללי אם משהו משתבש, ואם גנבו את כספכם המדינה או אף אחד אחר לא יוכל לעזור לכם.
 • שימו לב עם מי אתם משתפים את הצלחותיכם. עם כל האושר וההנאה שבהכפלת ההשקעה ברגע אין לדעת מי עשוי להאזין לשיחתכם. אם אתם רוצים להשקיע – דאגו לשמור את הצלחותיכם לעצמכם.
 • לעולם אל תשקיעו כסף שאתם לא מוכנים לאבד. אל תמנפו נכסים, אל תשתמשו בהלוואות ואל תנצלו את כספי השכירות שלכם. שום דבר לא בטוח בחיים – בטח שלא בקריפטו.
 • עולם הקריפטו הרבה פחות יציב מעולם המניות. נפילה של 7% בשווקים היא נדירה ומגיעה לחדשות במהרה. לעומת זאת בקריפטו עשרות אחוזים באים והולכים בדקות, וזה עניין של הרגל. אם אין לכם חוסן רגשי לעמוד בתנודתיות עדיף שלא תיכנסו לזה – חבל על הבריאות.
 • חשוב לוודא את האתרים שאתם מבלים בהם ומשקיעים בהם. כיום יש הרבה חיקויים מעולים לאתרים קיימים, והרבה מתחזים לאנשי צוות שמנסים לקחת מכם פרטים אישיים בצורות די משכנעות. שימו לב ל-URL ולעיצוב האתר, ואל תיתנו מידע רגיש לאף אחד. איך בזה צורך. שמרו את האתר המקורי במועדפים כדי לא לגלוש בטעות למתחזה.
 • מחירים הם תחום מבלבל. העובדה שמטבע אחד יקר יותר מאחר לווא דווקא מעידה על איכותו. הדרך להעריך מטבע היא באמצעות שווי השוק הכולל (Market-Cap). שווי השוק נקבע ע"י ערך המטבע כפול כמות המטבעות שהונפקו לציבור. אפשר לראות מחירים ושווי שוק באתרים כמו CoinMarketCap ו-Defillama.זכרו שמחיר המטבע לא מעידה על איכות הפרוטוקול!

הכנה לקניה

לפני שקונים מטבעות חשוב להכין ארנק לאחסון בטוח שלהם. הנה 5 הרגלים לאחסון בטוח.

 1. רשמו על דף את שמות המשתמשים, הססמאות והמשפטים המיוחדים (Seed Phrase). הכינו עותקים ושמרו את המידע במקום בטוח. האקרים לא יוכלו לפרוץ ולגנוב את המידע שלכם אם הוא רשום על דף. כדאי ואף מומלץ לאחסן את הדפים בניילון ובווקאום כדי שלא יהרסו.
 2. האקרים משתמשים בטכנולוגיות מיוחדות וחכמות כדי לנסות לפרוץ לאנקים. הססמאות הטובות ביותר לשימוש הן כאלו הכוללות אותיות, מספרים וסימנים, בעדיפות לססמאות ארוכות.תוכלו להעזר במחולל סיסמה כדי להכין ססמה מיוחדת. השתמשו בסיסמה שונה לכל משתמש, ועדיף להמנע משימוש בסיסמת על שמקשרת לססמאות שונות.
 3. וודאו שאין לכם וירוסים או תוכנות לא מוכרות על המחשב או המכשיר שלכם. מספיק שביקרתם באתר מפוקפק לרגע כדי שתיכנס תוכנת האזנה למכשירכם. העזרו במנקי מחשב למיניהם כדי לחפש אותם ולנקות את המכשיר.
 4. השתמשו באאימות דו שלבי טלפוני, ולא דרך SMS. הזהרו מ SIM-Swap attack. החלפת SIM וניודו ממכשיר טלפון אחד לאחר היא שירות לגיטימי הניתן על ידי חברות הסלולר ללקוחותיהן, במקרים בהם הלקוח מעוניין להחליף חברת סלולר, איבד את הטלפון הסלולרי שלו, רכש מכשיר חדש ועוד. אפשרות זו מנוצלת על ידי עבריינים, לעיתים באמצעות שיטות של הנדסה חברתית, על מנת להשתלט על מספרי טלפון לטובת חדירה לאתרים של שירותים פיננסיים (בנקים וחברות אשראי) וביצוע גניבת כספים ומידע רגיש של משתמשים. השתמשו באפליקציות לאימות כמו זו של גוגל או מיקרוסופט. אלו מחוללים ססמה כח חצי שעה בערך כדי להקשות על תהליך האימות.
 5. השתמשו בכתובת מייל חדשה לכל שירות. אל תשתמשו במייל שיצרתם בכיתה ו'. המייל הרגיל שלכם מוכר ונפוץ, וכנראה שהסיסמה שלו לא יותר מידי קשה. המנעו משימוש בפרטים מזהים בכתוב המייל החדשה וגם לא בסיסמה שלה.

יצירת ארנק

למרות שבטוח לסחור בחלק גדול מהבורסאות, לשמור בהן מטבעות שווה ערך ללשמור כסף בבנק. זהו חוב של הפרוטוקול אליכם. אם פורצים לשם גם חסכונותיכם בסכנה! אם אתם מתכננים להמיר הרבה כסף שמרו אותו בארנק קר – מנותק מהרשת. ארנקים קרים הם אולי מעט יקרים אבל עדיפים ובטוחים בהרבה.

כאשר תפחו ארנק תקבלו סדרת מילים הנקראת Seed Phrase' בדרך כלל 12 עד 24 מילים רנדומליות. כתבו את המשפט על הדף מסעיף ההכנה הראשון. מטרת המשפט היא לשחזר את הארנק ממכשירים שונים במידה והקודם נהרס או נאבד.

תהליך הקניה

שימו לב אילו שירותים עובדים במדינה שממנה אתם מבצעים את הרכישה, מהם המטבעות שאתם רוצים לרכוש ומה אמצעי התשלום. Swissborgמאפשר שימוש בשקלים, ו-Transak מאפשרים קניה ישירה לארנקי תוספים לכרום כמו MetaMask או Terra Station Wallet.

ב-99% מהמקרים תצטרכו לעבור אימות פרטים אישיים לפני הקניה הראשונה. האימות כולל תמונה אישית, ת.ז, תמונה של הוכחת חשבון בנק ועוד. לאחר האימות בחרו את המטבע שברצונכם לקנות, הכניסו את פרטי האשראי ושבצעו את הקנייה. תוכלו להעביר כל מטבע שקניתם לכל ארנק שתומך באותו מטבע. חשוב לוודא שהארנק שלכם תומך במטבע שאתם מתכננים לקנות!

כדי ללמוד איך להעריך מטבעות ונכסים בכללי תוכלו להעזר בטור דעתי על הערכת הנכסים הדיגיטלים.

להדרכה והכוונה בניהול תזרים מזומנים למשפחות, עסקים וחברות
nadavsheer@gmail.com
או בפייסבוק

ארנקים קריפטוגרפיים

ארנק קריפטו הוא תוכנה או מערכת המאפשרת אחסון של מילות מפתח פרטיות וציבוריות. בעזרת מילות מפתח אלו המשתמש יכול לשלוח, לקבל ולהסתכל על הנכסים שלו.

קרא עוד »

Donations

חינוך צריך להיות בחינם. אבל בינתיים שכר הדירה עוד לא :)