מה זה בלוקצ'יין?

בלוקצ'יין היא תוכנה המייצרת שרשרת של בלוקים. כל בלוק הוא אוסף של רשומות. בביטקוין למשל כל רשומה היא תשלום או מעבר של כסף מאדם אחד לאחר. באת'ריום נוספו חוזים חכמים לרשומות. כל בלוקצ'יין מתעד רשומות שונות, אבל בבסיס – כל בלוק הוא אוסף של מידע מתועד. כשנגמר המקום בבלוק מעלים אותו לרשת ומשייכים אותו לבלוק שבא לפניו. ככה נוצרת שרשרת של בלוקים, או בלוקצ'יין.

איך מחברים בלוקים?

כשבלוק מתמלא הוא מתווסף לרשת. תהליך זה נקרא "כרייה" (Mining). בפועל – פונקצית בלילה (Hashing) קולטת את כל הרשומות ופולטת רצף של אותיות ומספרים ייחודית, במטרה לענות על דרישות הבלוקצ'יין. כאשר נמצא הפלט הנכון הוא מתווסף לרשת.

ריכוזיות וביזור

ההבדל העיקרי בין בלוקצ'יין לעסק הוא הרשאות הגישה לרשומות. בגוף ריכוזי רק בעלי השליטה יקבלו גישה לפעולות שהתבצעו. למשל רק לבעל המכולת יש גישה לרשומות המכירות, רק הבנק יכול לראות כמה כסף יש לכל הלקוחות שלו. על גבי הבלוקצ'יין כולם יכולים לראות את הנתונים בעזרת אתר ייחודי.

כל אחד יכול לאשר את הרשומות, או במילים אחרות לבצע כרייה, בעזרת התנאים הייחודיים לבלוקצ'יין. בביטקוין משתמשים בהוכחת עבודה (Proof of work), בפרוטוקולים אחרים משתמשים לרוב בהוכחת השקעה (Proof of stake). המאשרים מקבלים תשלום סמלי בתמורה לעבודתם.

השרשרת

כאשר המאמת (או הכורה) מוצא את הפלט הנכון לבלוק הוא מעלה אותו לרשת ומחבר את הפלט האחרון אליו. כשכל בלוק מתייחס לבלוק שלפניו נוצרת שרשרת של בלוקים הכוללים בתוכם מידע באמצעות חוקיות מוגדרת מראש – זהו בלוקצ'יין. תכונה מיוחדת של פונקציית ההאשינג היא שכל שינוי מזערי בקלט ישנה לחלוטין את הפלט. משמעות הדבר שאם מישהו ינסה לערוך את ההיסטוריה על גבי הבלוקצ'יין הוא יפגע בכל הרשומות העתידיות. במקרה הטוב שאר המאשרים יעלו על הבעיה ויבטלו אותה, במקרה הגרוע עלול להגרם פיצול בשרשרת (Forking).

מה אפשר לעשות עם בלוקצ'יין?

כמו שנאמר קודם, אפשר לתעד מעבר של כספים ולשייך הון לכל ארנק בצורה שכולם יכולים לראות ולוודא את הנעשה על גבי הרשת. הרשת שומרת על אנונימיות מוחלטת – לכל ארנק יש קוד מזהה אבל אין דרך לדעת לאיזו ישות שייך כל ארנק. על כל רשת בד"כ יש מטבע ראשי, ובהרבה רשתות קיימת אפשרות לייצר נכסים נוספים – טוקנים – שמטרתם להקל על העבודה הכוללת ברשת או לשייך נכס לארנק.

כדי לצייר תמונה פשוטה: בלוקצ'יין הוא הקוד שמחליף ומפעיל בצורה אוטומטית את חוקי הכלכלה במדינה, והמטבע מחליף את הרעיון של המטבע של המדינה. טוקנים יכולים להחליף את תעודת הזהות, רשיון הרכב, שטר הבעלות על בית במקרה של טוקן ייחודי (NFT – Non-fungible token) או נקודות חבר מועדון במקרה של טוקן בר-חליפין(Fungible token).

ביום שבלוקצ'יין מבוזר יחליף את הבנקים ואת רשות המיסים המדינה והאזרח יחסכו הרבה כסף. אבל זה לא יקרה, כי משמעות הביזור הוא שקיפות ואובדן הכוח של הממשלה על הכסף. אבל זו רק דעתי, ואני לא איש מקצוע.

להדרכה והכוונה בניהול תזרים מזומנים למשפחות, עסקים וחברות
nadavsheer@gmail.com
או בפייסבוק

שינוי סדרי עולם – הפילוסופיה של ריי דאליו

בספרו החדש "עקרונות להתמודדות עם שינוי סדרי עולם – למה אומות מצליחות ונכשלות", ריי דאליו – מאקרו כלכליסט בעל שם עולמי – מספר לנו איך לאורך כל הקריירה והמחקרים שלו הוא מיצה מכנים משותפים להצלחות ולנפילות של אומות.

קרא עוד »

הרגלי חיסכון

לפני שמתחילים הרגלי חיסכון יש כמה צעדים מקדימים: א. לאגד את כל החובות קצרי הטווח ב. לאגד את כל החובות ארוכי הטווח ג. לאגד את

קרא עוד »

שאלות מ-Quora: חלוקת כספים להשקעה

חוסך כל חודש באזור 7000 ש"ח, מתוך זה אני רוצה לחסוך לטווח בינוני (5-7 שנים) באפיק בסל מניות (500 וכדו') ו2000 מתוך זה למניות בודדות לטווח ארוך. א. מה הייתם עושים אחרת. ב. האם להשקיע את הסל מניות בקניית קרנות סל דרך בית השקעות או דרך קופת גמל?

קרא עוד »

אחריות רדיקלית

זכור מה היה עד היום.פעל לשמר את המחר.עשה את זה בשביל יותר מעצמך, אם תוכל. אני אוהב לחם. גיליתי את זה כשעבדתי בחומוסיה. הדבר שהכי

קרא עוד »

Donations

חינוך צריך להיות בחינם. אבל בינתיים שכר הדירה עוד לא :)