ארנקים קריפטוגרפיים

ארנק קריפטו הוא תוכנה או מערכת המאפשרת אחסון של מילות מפתח פרטיות וציבוריות. בעזרת מילות מפתח אלו המשתמש יכול לשלוח, לקבל ולהסתכל על הנכסים שלו.

מילות מפתח

לכל ארנק יש מילת מפתח ציבורית, שכל אדם שיודע אותה יכול להעביר כסף לארנק ששייך לה. בנוסף, קיימת גם מילת מפתח פרטית, שאותה אסור לשתף. מילת המפתח הציבורית היא כמו כתובת המייל של המשתמש, ומילת המפתח הפרטית היא כמו הסיסמה למייל. לכל אדם שמחזיק במילת המפתח הפרטית של הארנק יש גישה מלאה אליו. בעזרת מילת המפתח הציבורית אפשר רק לקבל כסף או נכסים, בעת שבעזרת הפרטית אפשר לשלוח כסף ונכסים.

הארנק מאחסן את שתי מילות המפתח. מילות המפתח הן שילוב של אותיות ומספרים, ולכל מטבע יש תבנית ייחודית לצורה הכללית של מילות המפתח. ככה נראית כתובת ארנק Terra – terra1emq9zaqyygawzzrge94cmtym9edfa708dag5ur – כל ארנק Terra יתחיל במילה terra… כתובת של ארנק את'ריום נראה ככה – 0xba4581d7DA79364987A73000c6ACFCf6c58782AD – ויתחיל ב0x… אלו מילות המפתח הציבוריות שלנו. כל אחד יכול להכנס לראות כמה כסף יש בארנק וגם לשלוח לנו תרומה על העבודה שלנו!

סוגי ארנקים

  • ארנק תוכנה: ארנקים כמו MetaMask, Binance, Coinbase, TeraStation Wallet. ארנקים אלו מאחסנים את מילות המפתח על גבי שרתים של נותני השירות. נותני השירות נותנים גישה למשתמשים בעזרת פרטי המשתמש. לחלקם אפילו יש גישה למילת המפתח הפרטית ולכן הם יכולים להשתמש בנכסים ואפילו למנוע מהמשתמש גישה לארנק – ממש כמו בנק. בנוסף, אם פורצים לשרתים שלהם כל הארנקים של המשתמשים שלהם נמצאים בסכנה.
  • ארנק חומרה: אם החלטתם לא לסמוך על חברות ושרתים יש אפשרות להשתמש בארנק חומרה – כרטיסי USB שמאחסנים את מילות המפתח בשבילכם. ברגע שהכרטיס מנותק מהמחשב אי אפשר לגשת אליו. בדרך כלל יש לארנקים אלו תהליך כניסה מסועף כדי להגביר את האבטחה. ארנקים אלו עשויים לעלות כמה עשרות דולרים, אבל שווה לשלם בשביל אבטחה טובה.
  • ארנק נייר: ארנק הוא מערכת המאחסנת את מילות המפתח. לכן לרשום על דף את מילות המפתח תהיה הדרך הכי בטוחה לשמור על הנכסים שבארנק. מצד שני, מסורבל להתנהל איתו וקיימת סכנת אובדן או השמדה של הדף ללא אפשרות שחזור מילות המפתח. מומלץ להשתמש בשיטה זו כמו בכספת – מקור אחסון שלא דורש גישה תכופה.

האם הארנק מאובטח?

כדי לענות על השאלה צריך להבדיל בין ארנק חם לארנק קר. ארנק חם הוא ארנק שיהיה מחובר תמיד לאינטרנט – ארנקי תוכנה. ארנק קר הוא ארנק המצריך פעולות התחברות כדי לקבל גישה, כמו לחבר את הUSB למחשב או להזין פיזית את מילת המפתח הפרטית. הסיכון העיקרי בארנק חם הוא שתמיד יהיה פגיע לפריצות, והאקרים תמיד מנסים להמציא דרכים יצירתיות להשיג מילות מפתח פרטיות. ברגע שמילת המפתח הפרטית מפורסמת הנכסים בארנק נחשבים להיסטוריה. הסיכונים בארנקים קרים הם אובדן סיסמת הגישה או הארנק עצמו.

בחירת הארנק תלויה ברצון המשתמש – מסחר במטבעות יהיה קל יותר עם ארנק חם, בעוד שהשקעה לטווח ארוך ואחסון נכסים יהיו יעילים ומוגנים יותר על גבי ארנקים קרים. כדי להבטיח את האבטחה הטובה ביותר לנכסים שלכם מומלץ לקרוא את הכתבה קריפטו למתחילים – כניסה חלקה לעולם המטבעות הדיגיטליים.

להדרכה והכוונה בניהול תזרים מזומנים למשפחות, עסקים וחברות
nadavsheer@gmail.com
או בפייסבוק

ההיסטוריה של הערך

כידוע לנו, זמן שווה כסף. בבית הספר לימדו אותנו הרבה תכנים כדי שיהיה לנו ידע בסיסי רחב ונוכל לגלות תחום עניין להתמקד בו. מעולם לא

קרא עוד »

כלכלה דיגיטלית

בחירת השקעה לא תחומה בניירות ערך, נדל"ן או אוצרות טבע. כל אלו מייצגים מוצרים או שירותים שמספקים ערך, וכמות הכסף שנכנס כתוצאה מאותם שירותים או מוצרים הוא מחיר הערכי של הנכס. והוא כולו טמון באמונה שלי כמקבל החלטה האם להאמין בערך הזה או לא.

קרא עוד »

הרגלי חיסכון

לפני שמתחילים הרגלי חיסכון יש כמה צעדים מקדימים: א. לאגד את כל החובות קצרי הטווח ב. לאגד את כל החובות ארוכי הטווח ג. לאגד את

קרא עוד »

חוזים חכמים – Smart Contracts

חוזה חכם הוא קוד על גבי בלוקצ'יין שאחראי לבצע פעולה על בסיס תנאים מקדימים. בדרך כלל הקוד עובד בשיטת "אם-אז". כיום רוב החוזים כתובים בשפת

קרא עוד »

Donations

חינוך צריך להיות בחינם. אבל בינתיים שכר הדירה עוד לא :)